دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

مراسم جشن روز ماما با حضور رییس دانشگاه برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۳ | 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: مراسم جشن روز ماما شنبه 23 اردیبهشت ماه 1396 با حضور دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه، دکتر پایدار معاون درمان، دکتر موسوی معاون تحقیقات و فناوری در مرکز همایشهای رازی برگزار شد.
در این مراسم دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، ولادت با سعادت منجی عالم بشریت صاحب الزمان(عج) گفت: بی شک تولد، خارق العاده ترین رویداد طبیعت است و ماما کسی است که با درایت و تبحر خود بطور فعال در به ثمر رسیدن این امر جذاب و خطیر نقش عمده ای دارد.
وی افزود: پنجم ماه می مصادف با 15 اردیبهشت ماه از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی
« روز جهانی مامایی» نامگذاری شده و شعار سال 96 «ماما، مادر و خانواده یاران زندگی» تعیین شده است که حاکی از اهمیت نقش همکاران عزیز ماما می باشد.
دکتر حاجی میراسماعیل خاطر نشان کرد: با آغاز طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال 1393 بسته ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی از بسته های طرح تحول نظام سلامت طبق دستورالعمل ابلاغی از وزارت بهداشت، در دستور کار مراکز تحت پوشش دانشگاه قرار گرفت که شایان ذکر است یکی از عمده‌ ترین نیروهای موثر و نقش آفرین در طرح تحول نظام‌ سلامت، مامایی بوده و در همین‌راستا از جمله اهداف‌ مهم نظام سلامت نیز افزایش زایمان طبیعی و کاهش‌ سزارین است.
رییس دانشگاه اظهار داشت: در همه دنیا، زایمان طبیعی جزو شرح وظایف اصلی یک‌ ماما به‌شمار می رود. همچنین ماما‌ بعنوان یکی از اعضای اصلی تیم سلامت ارائه دهنده خدمات در دوران بارداری، زایمان و پس‌ از زایمان است. با بهره گیری از‌ ماماها، هم سلامت مادران و هم شاخص های اقتصاد سلامت ارتقا می‌ یابد و هزینه های کمتری به نظام‌سلامت و خانواده ها تحمیل می شود. مادران به راحتی می توانند با کمک‌ ماماها و با بودجه و هزینه کمتر، زایمان طبیعی را به انجام برسانند.
وی افزود: به همین دلیل، بعد از اجرای طرح تحول سلامت، زایمان های طبیعی با کمک ماماها در بیمارستان های دولتی به شکل رایگان انجام می شود. این اقدام کمک‌ بزرگی به رغبت مردم به سمت زایمان طبیعی است. همچنین این امر موجب افزایش تعداد زایمان ها و تلاش برای تحقق سیاست های افزایش جمعیتی می گردد تا از خطر رشد منفی جمعیت در سال های آتی نجات پیدا کنیم.
دکتر حاجی میراسماعیل گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت نقطه قوتی در احیای هویت شغلی ماماها و رشد سلامت جسمی و روحی مادران می باشد و با تلاش مداوم و پیگیری دست اندرکاران حوزه درمان ، بهداشت و آموزش در سال جدید انشاا.. گامهای موثری در راستای کاهش آمار سزارین های نخست زا و انجام زایمانهای طبیعی با روشهای بیدردی داروئی، غیر داروئی، تکریم مادران باردار و رسیدن به شاخصهای مورد نظر وزارت بهداشت و جامعه بهداشت جهانی برخواهیم داشت .
دکتر حاجی میراسماعیل ضمن تشکر از همکاران عزیز در عرصه مامائی از توفیقات حاصل شده در عرصه مامائی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال
۱۳۹۵ به کسب رتبه دانشگاه برتر در حوزه درمان در برگزاری کلاسهای آمادگی برای زایمان مادران باردار، کسب رتبه دانشگاه برتر در حوزه درمان در اجرای برنامه موربیدیتی مادران باردار، در حوزه درمان و بهداشت در کاهش مرگ مادران باردار، در حوزه بهداشت در مدیریت مادر باردار پر خطر و کسب رتبه برتر حوزه آموزش اشاره کرد.

دکتر پایدار معاون درمان دانشگاه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: اولین تشکل مامایی در سال 1323 با تشکیل کانون مامایی در کشور ایران صورت گرفت و بعد از آن در سال 1342 انجمن مامایی ایران تشکیل شد که در سال 1367 نیز تبدیل به جمعیت مامایی ایران شد و در سال 1369هم پروانه فعالیت گرفت.
وی افزود: اولین تشکل مامایی در جهان در سال 1919 در کشور بلژیک صورت گرفت و به نام کنفدراسیون مامایی ایجاد، که در سال 1954 در کشور لندن به اتحادیه بین المللی مامایی تبدیل شد. بنابراین قدمت جهانی مامایی به حدود یکصد سال می رسد.
ایشان خاطر نشان کرد: هم اکنون 83 انجمن و جمعیت مامایی از 70 کشور جهان عضو این اتحادیه هستند.
معاون درمان دانشگاه گفت: نوزاد اولین فردی که بعد از تولد می بیند، ماما یا شخصی است که آن را به دنیا می آورد. رشته هایی مانند پرستاری و پزشکی اهمیت کار خود را دارد. اما در رشته مامایی و متخصصین زنان، مسؤلیت دو نفر سلامت مادر و نوزاد را بر عهده دارد، که خیلی مهم است.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 863 بار   |   دفعات چاپ: 95 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر