دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesیاداشت دکتر توکلی در روزنامه ایران ، چهار شنبه ۲۱ آبان

 | تاریخ ارسال: 1399/8/21 | 
افزایش هزینه‌های نظام سلامت با مراجعه دیر هنگام بیماران
شیوع اپیدمی کرونا هزینه‌های زیادی را به نظام سلامت و خانواده‌ها تحمیل کرده است. یک بخش از این هزینه‌ها در شرایط اپیدمی کووید۱۹ مربوط به فرآیند‌های پیشگیری از این بیماری است. هزینه‌های مستقیمی که افراد باید برای انجام آزمایش تشخیصی، مراقبت در منزل و تأمین اقلام حفاظتی و خود درمانی مثلاً استفاده بی‌رویه از ویتامین‌ها و مکمل‌ها و داروهای سنتی بپردازند. از طرفی اپیدمی کرونا هزینه‌های سنگینی بر نظام سلامت تحمیل کرده و خواهد کرد. تأمین تخت روز برای بیماران در بخش‌های عادی و مراقبت‌های ویژه، تأمین وسایل حفاظت فردی تیم درمان، تأمین داروهای بیماران، خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی، هزینه بستری و مراقبت‌های ویژه و همچنین تأمین اقلام مورد نیاز بیمارستان‌ها از جمله این هزینه‌ها است که خوشبختانه حوزه حاکمیت وزارت بهداشت نگاه ویژه‌ای به این هزینه‌ها داشته است. از سوی دیگر افزایش مصرف اکسیژن نیز به‌دلیل تأمین دستگاه‌های اکسیژن ساز، تانک اکسیژن و کپسول‌های اکسیژن در شرایط فعلی هزینه زیادی را به نظام سلامت وارد کرده است. به‌طوری که مصرف اکسیژن چند برابر شده است. به‌طور مثال در بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی که قبلاً با یک دستگاه ۶۰۰ لیتری اکسیژن ساز مدیریت می‌شد در حال حاضر نیاز به سه دستگاه اکسیژن ساز دارد. از سوی دیگر به‌علت باورهای غلط جامعه، افکار عمومی و راهنمایی های غلطی که در محیط‌های مجازی وجود دارد مردم تحت تأثیر موارد فوق روی به تهیه داروها و ملزومات طب سنتی آورده که به‌طور غیر مستقیم باعث افزایش هزینه‌ها از جیب مردم می‌شود. این در حالی است که درآمد‌های اختصاصی بیمارستان‌ها به‌دلیل عدم پذیرش بیماران
غیر کرونایی و اشغال بیش از نیمی از تخت‌ها توسط بیماران مبتلا به کرونا کاهش یافته است. بنابراین برای جلوگیری از هزینه‌های هنگفت درمان بیماران کووید۱۹ یکی از نکات مهم مراجعه بموقع برخی بیماران به مرکز درمانی است. با این حال این سؤال پیش می‌آید که آیا همه بیماران باید به مرکز درمانی مراجعه کنند؟ همه ما باید به این نکته مهم توجه کنیم که بیماری کووید۱۹ درمان اختصاصی ندارد. اغلب درمان‌ها از جمله مصرف مکمل‌ها، داروهای کمک کننده سیستم ایمنی بدن و مصرف ویتامین‌ها تاکنون درفاز‌های مختلف پیشگیرانه و در فاز بروز علائم مختصر بیماری توصیه شده است اما توصیه‌های مرتبط با بیمارانی که علائم واضح‌تر ویروس کرونا را نشان می‌دهند و همچنین بیمارانی که در بیمارستان‌ها و بخش‌های ویژه بستری می‌شوند متفاوت‌تر است. در نهایت تمام توصیه‌های مرتبط با بیماری کووید۱۹ هیچ کدام شناخته شده نیست. همین امر بزرگ‌ترین مشکلی است که به نوعی جامعه پزشکی را سردرگم کرده است. به‌دلیل اینکه به‌طور مثال پزشکان در بیماری‌های شناخته شده مثل دیابت یا فشار خون با وحدت رویه این بیماری‌های شناخته شده را طبابت کرده و در بالین بیمار تعیین تکلیف می‌کنند و طبیعتاً اختلاف نظر زیادی در مورد درمان بیماری‌های شناخته شده ندارند اما در مورد کرونا به‌دلیل ماهیت بیماری و نبود مستندات علمی در کتب مرجع پزشکی هنوز نسخه واحد درمانی برای بیماران مبتلا به این ویروس نداریم که بتواند به‌طور قطعی به درمان بیماری کمک کند. قاعدتاً در مورد ویروس کرونا پزشکان یک سری داروها را تجویز می‌کنند و بر اساس اثرات نسبی روش‌های درمانی، در مورد بیماران کووید۱۹ تصمیم به اقدام درمانی می‌گیرند.
دربحث خوددرمانی بیشتر تمرکز ما روی خودمراقبتی است. به این معنا که خودمراقبتی الگوی مشخص دارد و با خوددرمانی متفاوت است بنابراین تفاوت این دو واژه در زمینه کووید۱۹ بسیار اهمیت دارد. بحث اساسی در مورد بیماری کرونا خودمراقبتی است به این مفهوم که ما در این بیماری باید آموزش بگیریم که چگونه بیمار و خودمان را مدیریت کنیم. قطعاً نمی‌توانیم صرفاً همه موارد را به تنهایی مدیریت کنیم. در دوره اخیر به‌دلیل شدت و وسعت آلودگی، میزان بروز بیماری بسیار بالا رفته و بیماری بشدت گسترش پیدا کرده است. در موج اول و در دو ماه اول سال یعنی فروردین و اوایل اردیبهشت شدت بیماری خفیف‌تر و میزان و سطح آلودگی کمتر بود بنابراین تعداد بیماران خوش حال مراجعه کننده به بیمارستان بیشتر بود و در مقابل تعداد بیماران بدحال مراجعه کننده به بیمارستان کمتر بود طبیعتاً مردم کمتر در بیمارستان‌ها بستری می‌شدند اما در دوره اخیر به‌دلیل شدت و وسعت آلودگی ویروس کرونا در جامعه، اتفاقی که افتاده این است که مردم کماکان در همان ذهنیت هستند که در موقع بیماری در منزل باشند در حالی‌که منظور از مراقبت صرفاً یک ویزیت توسط پزشک است تا خودشان اطمینان خاطر داشته باشند که در دو هفته آینده هیچ اتفاقی نمی‌افتد اما گاه به‌دلیل عدم مراجعه به پزشک بعد از چند روز با بیمارانی مواجه می‌شویم که به‌طور ناگهانی بدحال می‌شوند و مراقبت‌های لازم را دریافت نمی‌کنند و با حال بسیار وخیم به بیمارستان مراجعه می‌کنند که علاوه بر اینکه میزان مرگ و میر این بیماران هم بشدت بالا است بلکه هزینه‌های زیادی را در رابطه با اشغال تخت و تجویز برخی داروهای کاهنده علائم بیماری به بیمارستان‌ها تحمیل می‌کنند.
چند اصل اساسی که  در رابطه با کاهش هزینه‌های بیماری کووید۱۹ لازم است بدان‌ها توجه شود. یکی پیگیری‌ها با فواصل کوتاه مدت (یک روز در میان) از نظر پزشکی بسیار مهم است، اگر در منزل پیگیری درمان را انجام می‌دهید باید توجه کنید به‌دلیل اینکه ما سیستم پیگیری درمان در منزل را به شکل غیر رسمی در سطح جامعه داریم مردم به یک سری درمان‌های غیر اصولی روی می‌آورند. این وسط حتی یک سری افراد سودجو داروهای بی‌پایه و اساس را با هزینه هنگفت به مردم تحمیل می‌کنند و تست‌هایی که از مردم می‌گیرند اغلب‌شان فاقد مجوز است و مردم نیز به‌دلیل نداشتن آگاهی درگیر این مسائل می‌شوند. خرید داروهای کرونا که به شکل وریدی تجویز می‌شوند خارج از سیستم رسمی هزینه سنگینی را به مردم تحمیل می‌کند. توصیه ما در وهله اول مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت است که معمولاً تا ۱۲ شب در مناطق مختلف برای عموم مردم خدمات ارائه می‌دهند. در آنجا فرد مراجعه کننده اطلاعاتش ثبت می‌شود، توسط پزشک ویزیت می‌شود و چنانچه مشکوک باشد تست هم از بیماران گرفته می‌شود. طبیعتاً بیماران در این روال راهنمایی لازم را دریافت می‌کنند در وهله دوم مراجعه افراد به درمانگاه‌های سرپایی و مطب‌ها است. اشکال کار اینجاست به‌دلیل اینکه درمان استاندارد برای کرونا وجود ندارد و با وجود اینکه پروتکل‌های درمان کرونا از سوی ستاد ملی کرونا مرتب ویرایش می‌شود ممکن است پزشکان بنا به تجربه‌شان و بهبودی نسبی داروهای مختلفی را تجویز کنند. اینجا سردرگمی‌هایی برای مردم ایجاد می‌شود، آنچه مسلم است باید بدانیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم. یک باورغلط انجام تست‌های کرونا بدون توجه به علائم بالینی بیماری و سی تی اسکن‌های بی‌رویه ریه در همان روز نخست شروع علائم خفیف بیماری است که هزینه‌های نظام سلامت و خانوارها را افزایش می‌دهد.همچنین مراجعه دیر‌هنگام باعث افزایش شدت عوارض بیماری می‌شود. یکی از راه حل‌های کوتاه مدت کاهش هزینه‌های بیماری کووید۱۹ توسعه کلینیک‌های مجازی و تله مدیسن است که دسترسی پزشک را افزایش داده و دغدغه مردم را کمتر می‌کند.
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 979 بار   |   دفعات چاپ: 103 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر