دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

ورود دانشگاه علوم پزشکی ایران به حوزه پیوند/ ۳۰ هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۱۸ | 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران با موفقیت در بیمارستان فیروزگر انجام شد.
نادر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از انجام اولین پیوند در سطح دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد و اظهار کرد: پس از مدت‌ها تلاش و پیگیری، بخش پیوند در بیمارستان فیروزگر راه‌اندازی شد تا بتواند در خدمت رسانی به مردم کشورمان همراه ما باشد؛ خوشبختانه در روز هفدهم تیر ماه اولین پیوند موفقیت‌آمیز کبد در این مرکز درمانی انجام شد و در حال حاضر بیمار جراحی شده شرایط مناسبی دارد.
وی با تأکید بر تعامل و همکاری مناسب وزارت بهداشت و دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران تشریح کرد: عضو پیوندی مربوط به یک بیمار مرگ مغزی بود که حدود ۳۰ سال سن داشت؛ کلیه‌ها و کبد وی برای انجام عمل پیوند در بیمارستان حضرت رسول و با رضایت از خانواده بخشنده وی برداشته شد؛ عمل پیوند کبدی که در مرکز آموزشی و درمانی فیروزگر انجام شد، حاصل کار تیمی حدود ۳۰ نفر از تیم حرفه‌ای opu دانشگاه ایران بود.
توکلی گفت: جراحی پیوند کبد در بیمارستان فیروزگر انجام شد در حالی که کلیه راست به بیمارستان شریعتی و کلیه چپ به بیمارستان هاشمی نژاد انتقال یافت؛ فرد گیرنده هم یک خانم ۵٩ ساله بود که به دلیل ابتلا به کبد چرب دچار سیروز کبدی و نیازمند پیوند شده بود.
توکلی با تأکید بر اهمیت ترویج و گسترش فرهنگ اهدای عضو در کشور اظهار کرد: امیدوار هستیم مسئولان توجه ویژه‌ای به استفاده بهتر از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها داشته باشند؛ بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران در مرکز آموزشی و درمانی فیروزگر پس از ۲ سال تلاش بی‌وقفه و با همراهی معاونت درمان و دانشکده پزشکی این دانشگاه در تاریخ پنجم تیر ماه سال جاری افتتاح شد و امروز شاهد اولین پیوند عضو در این مرکز بودیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به انتظار حدود ۳۰ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا گفت: روزانه حدود ۱۰ نفر از افراد حاضر در لیست انتظار برای دریافت عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند، امیدواریم انجام چنین اقداماتی بتواند به حفظ جان آن‌ها و کاهش مرگ و میر ناشی از تأخیر انتظار  در لیست کمک کند.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 78 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر