دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences


برگزاری همایش عفونتهای بیمارستانی در مرکز همایشهای رازی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۲۴ | 
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران:  همایش عفونتهای بیمارستانی و بکارگیری استراتژی های روزآمد کاربردی در این زمینه در تاریخ 22 مهرماه 1396 با حضور دکتر ناصری پور سرپرست دانشگاه ، دکتر توکلی معاون درمان و سخنرانی اساتید صاحب نظر دکتر معصومی مدیر بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، دکتر مجید پور مدیر گروه بیماریهای عفونی و طب گرمسیری و خانم پزشکی کارشناس مدیریت بیماریهای واگیر وزارت متبوع در مرکز همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
دکتر ناصری پور سرپرست دانشگاه اظهار داشت: امیدوارم برگزاری چنین سمینارهایی باعث بهره وری مراکز آموزشی و درمانی و سایر بیمارستانهای ما چه در بخش دولتی چه در بخش خصوصی باشد. به هر حال افزایش روز افزون عفونتهای بیمارستانی چه در بین بیماران چه دربین کارکنان این بیمارستان ها یکی از معضلات مراکز آموزشی و درمانی می باشد.
وی خاطر نشان کرد: ما باید این موضوع را به طور جدی مورد بحث و بررسی قرار داده و از زوایای مختلف  به بحث عفونتهای بیمارستانی وارد شویم.
دکتر ناصری پور به ادامه ارزیابی های تیم کنترل عفونت دانشگاه با رویکرد تفکر سیستماتیک وشرکت  صاحبان فرآیند به منظور کاهش میزان عفونتهای بیمارستانی تاکید نمود و افزود: افزایش شیوع عفونتهای بیمارستانی، مشکلات روحی و روانی متعددی را برای بیمار ایجاد می نماید و هزینه های روز افزون به همراه دارد و بر اقتصاد خانواده اثر منفی می گذارد.
وی گفت: از طرف دیگر افزایش طول زمان بستری این بیماران در بیمارستانها می تواند هزینه های سیستم بهداشتی و درمانی را افزایش دهد و خدمات رسانی به بیماران کاهش پیدا می نماید. قسمت عمده ای از درآمد ما در دانشگاههای علوم پزشکی در واقع از درآمدهای اختصاصی بیمارستانها حاصل می شود که این افزایش هزینه ها می تواند عامل اختلال در کیفیت ارائه خدمات درمانی شود و حتی بر کیفیت کار کرد دانشگاه  و پرداختهای پرسنلی ما و حتی خیلی از مسائل از دیگر تاثیر گذار باشد.
سرپرست دانشگاه  اظهار داشت : با توجه به اینکه گروه بیماریهای عفونی و طب گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی ایران  با داشتن اساتید مجرب تحت مدیریت دکتر مجید پور در مقایسه با دانشگاههای دیگر  پیشرو می باشد ،انتظار می رود در زمینه کاهش عفونتهای بیمارستانی الگو باشد.
دکتر ناصری پور تصریح کرد: چند نکته در اینجا حایز اهمیت است  که لازم است یادآوری نمایم . نکته اول در رابطه با داشتن اطلاعات مناسب با سیستم هست که باید یک سیستم گرد آوری بسیار خوبی از مجموعه داشته باشیم که بتوانیم برمبنای آن اطلاعات برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم  و نقش آموزش های لازم را در مورد چگونگی استفاده از مواد شوینده و چگونگی استفاده از مواد ضد عفونی کننده قابل توجه است .
نکته دیگر بحث تاسیسات است و استفاده تهویه های مناسب بخصوص در اتاق عملها بسیار حائز اهمیت است .به طبع با مدیریت این عوامل می توانیم میزان عفونتهای بیمارستانی  وهزینه های سیستم و معلولیتها را کاهش دهیم  و آنچه که هدف ما هست افزایش رضایت  مراجعین و ماموریت همه ما حفظ سلامت بیمار و ارتقاء سلامت بیمار   وجلوگیری از معلولیتها هست .
سرپرست دانشگاه گفت: بحث کار آفرینی، خلق ثروت و به طور همزمان کاهش هزینه ها و افزایش در آمدها در مراکز آموزشی و درمانی یکی از استراتژی های کلی ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران خواهد بود.  
دکتر توکلی معاون درمان دانشگاه نیز در خصوص جلب همکاری تیمی سایر معاونت های مرتبط با این حوزه ابراز امیدواری کرد. در ادامه خانم شیده گنجه ای مدیر پرستاری، نتایج ارزیابی سیستمیک تیم 8 نفره کنترل عفونت را ازسال 95 ارائه نمود.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 508 بار   |   دفعات چاپ: 54 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر